Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Edukacja, Historia, Kultura
Święto Flagi

Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Polskie święto, ustanowione na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r., ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Na terenie naszego kraju flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Aby zapobiec ewentualnemu dyshonorowi, MSWiA przygotowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i należną jej godnością. Znajduje się w nim m.in. protokół flagowy, jasno określający zasady umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości – zwyczaj popularny wśród kibiców sportowych. Można to czynić wyłącznie na barwach narodowych, nie na fladze, którą jest prostokątny płat o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8.

„Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. 

Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45° do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie. W czasie świąt narodowych gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych.”

Mat. MSWiA

Zasady prezentowania flagi Rzeczypospolitej Polskiej do pobrania TUTAJ ze strony MSWiA.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *