Wernisaż wystawy Beatemarie Busch z Waldbronn – Beatemarie Busch i Przyjaciele

Wernisaż wystawy Beatemarie Busch z Waldbronn – Beatemarie Busch i Przyjaciele

- kategoria Aktualności, Artyści, Kultura, Wydarzenia

Stowarzyszenie Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego Kunszt serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa pt.: Beatemarie Busch i Przyjaciele.

Prezentować swoje prace będą: Beatemarie Busch – główna wystawiająca – z ekspozycją o tytule: „Introverted View” oraz: Beata Zawal-Brzezińska, Ewa Świderska-Mądry, Barbara Terlecka i Elżbieta Bieńko–Kornacka ze Stowarzyszenia Kunszt.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 2 czerwca 2019 r. o godz. 18:00 w Sali Pompejańskiej Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko–Pomorskiej w Wejherowie przy ul. Zamkowa 2A. Prace będzie można oglądać między 2- 21 czerwca 2019 roku. Wystawa została specjalnie przygotowana na obchody Dni Redy.

Beatemarie Busch jest z wykształcenia farmaceutką. Studiowała sztukę w Kunsthochschule i arteterapię w Fachhochschule w Nürtingen, gdzie uzyskała dyplom. Od wielu lat mieszka i tworzy w Waldbronn. Jej malarstwo wywodzi się z tradycji klasycznego modernizmu, który zestawia z radykalnym XXI wiecznym feminizmem. Artystka posługuje się głównie techniką tempery jajowej, wykonuje też akwafortę i sitodruk. Tematem przewodnim jej prac jest człowiek i jego wnętrze. Człowiek w swojej złożonej strukturze, z bagażem doświadczeń, marzeń, ale i ułomności. Prace Beatemarie Busch nigdy nie odzwierciedlają rzeczywistości. Na jej obrazach możemy zobaczyć fragmenty ciał, ale i napięcie towarzyszące codziennej egzystencji. Artystka przekazuje obraz swojego świata również w abstrakcyjnych rysunkach i obrazach. Beatemarie Busch swoje obrazy prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech, Francji i Czechach. Jest to jej pierwsza samodzielna wystawa w Polsce, która została zorganizowana w ramach wymiany partnerskiej pomiędzy Redą i Waldbronn.

Beta Zawal–Brzezińska ukończyła ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa. Dyplom uzyskała w pracowni profesora Kazimierza Ostrowskiego w 1986 roku. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, a także karykaturą. Obrazy i rysunki sygnuje podpisem BEZA. Od 15 lat jest prezesem Stowarzyszenia Kunszt i autorką nazwy „Redzkie impresje” – cyklicznej zbiorowej wystawy prac artystów Kunsztu.

Elżbieta Bieńko–Kornacka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, od 2016 roku członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Należy do Stowarzyszenia Artystów Pasjonat w Rumi oraz Stowarzyszenia Kunszt w Redzie. Ulubioną techniką jest kolaż i akryl na płótnie, stosuje również gwasz i temperę. Tworzy tuszem ilustracje do książek.

Ewa Świderska–Mądry to z wykształcenia architekt. Należy do Stowarzyszenia Pasja w Wejherowie oraz Stowarzyszenia Kunszt w Redzie. Maluje głównie krajobrazy i kwiaty. Posługuje się przede wszystkim techniką olejną i akrylową, nakładając na płótno gruby impast. Eksperymentuje z barwą i formą, stosując niekonwencjonalne kolory.

Barbara Terlecka maluje zarówno krajobrazy, portrety, jak i kwiaty. Głównie stosuje technikę olejną lub akryl łączony z powerteksem i innymi materiałami. Często eksperymentuje z tworzywem oraz strukturą w celu spotęgowania siły wyrazu. Projektuje biżuterię z naturalnych kamieni i wykonuje rzeźbę z powerteksu.

Wystawa jest efektem współpracy nawiązanej pomiędzy Stowarzyszeniem Przyjaźni Reda – Waldbronn oraz Stowarzyszeniem Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego Kunszt z Redy. Pierwszy kontakt pomiędzy organizacjami został nawiązany w 2017 roku dzięki Towarzystwu Kulturalno–Sportowemu z Redy, które od 2015 roku prowadzi wymianę kulturalną z miastem partnerskim. Artyści z Redy dwukrotnie pokazali swoje prace w Kulturtreff w Waldbronn ( w 2017 i w 2018 roku). Były to głównie prace malarskie, haft, fotografia i biżuteria.

Aktualna wystawa Beatemarie Busch przedstawia obrazy wykonane w technice tempery oraz prace wielkoformatowe tuszem na folii, powstałe w latach 2013-2016. Towarzyszy jej wystawa czterech artystek ze Stowarzyszenia Kunszt, które w oddzielnej części prezentują obrazy związane tematycznie z człowiekiem i jego wnętrzem. Prezentacja dorobku Beatemarie Busch została zorganizowana w ramach obchodów Dni Redy.

PROGRAM WERNISAŻU:

powitanie gości – dyrektor Muzeum Tomasz Fopke,
partnerstwo Reda – Waldbronn – burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński,
przedstawienie artystki – Beata Zawal-Brzezińska, Achim Doster,
Beatemarie Busch – o wystawie,
występ muzyczny Ireneusz Pestka – gitara jazzowa i Agata Dukalska – wokal,
poczęstunek.

UM Reda

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *