Uczniowie „Piątki” na zajęciach edukacji żeglarskiej w Rewie

Uczniowie „Piątki” na zajęciach edukacji żeglarskiej w Rewie

- kategoria Ciekawostki, Edukacja, Sport
Piątka na żaglach/ fot. dyr. Anna Milewska

Szkoła Podstawowa nr 5 kontynuje w tym roku realizację zajęć z edukacji żeglarskiej. Dzięki nawiązanej w 2017 roku współpracy z Yacht Clubem Rewa, uczniowie „Piątki” już trzeci rok z rzędu doskonalili umiejętności żeglarskie na wodach Zatoki Puckiej.

Projekt „Redzka Piątka pływa na piątkę – żeglarstwo naszą pasją i kuźnią charakteru”, złożony przez Yacht Club Rewa w ramach realizacji zadań publicznych Gminy Miasta Reda, uzyskał dofinansowanie Miasta Redy w kwocie 8850 złotych. Dzięki tym środkom i zaangażowaniu pracowników szkoły, uczniowie uczestniczyli bezpłatnie w zajęciach teoretycznych w szkole, oraz w blokach zajęć praktycznych na żaglówkach w klubie w Rewie. W okresie od 20 maja do 13 czerwca 2019 roku ponad 30 osobowa grupa uczestników projektu pięciokrotnie wyjeżdżała autokarem do pobliskiej Rewy, gdzie w Yacht Clubie Rewa realizowała praktyczne zajęcia żeglarskie na żaglówkach klasy Puck. Młodsze dzieci, uczestniczące w lekcjach pływania po raz pierwszy, podpatrywały starszych kolegów i klubowych sterników, zaś bardziej doświadczeni uczestnicy zajęć, po przejęciu od sterników lin i sterów, prowadzili – pod nadzorem – klubowe żaglówki, doskonaląc umiejętności wykonywania zwrotów i podejmując rywalizację między łódkami.

30 maja szkołę odwiedził i podzielił się swoją wiedzą oraz doświadczeniem pan Zygmunt Choreń, polski konstruktor jachtowy, znany jako Ojciec żaglowców, żeglarz, kapitan jachtowy, projektant, główny konstruktor żaglowców w Stoczni Gdańskiej, założyciel i menedżer biura Choren Design & Consulting. Pan Zygmunt zaprojektował i nadzorował budowę kilkunastu wielkich żaglowców, pływających dziś pod banderami Polski, Bułgarii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Finlandii, Japonii i Panamy. Zaprojektował oraz nadzorował realizację między innymi: Pogorii, Daru Młodzieży, Fryderyka Chopina i Royal Clipper. Panu Zygmuntowi Choreniowi towarzyszył pan Zbigniew Lendzion odpowiedzialny za stateczność żaglowców.

W kolejnym bloku zajęć 6 czerwca do szkoły przybył pan Czesław „Kuba” Jakubczyk, gdański himalaista, trener żeglarstwa, narciarstwa i wspinaczki, judoka i podróżnik, na co dzień pracownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu na Uniwersytecie Gdańskim, zajmujący się sportami ekstremalnymi. W interesujących spotkaniach z cyklu „Rozmowy z ludźmi zasłużonymi dla żeglarstwa” uczestniczył także Burmistrz Miasta Redy pan Krzysztof Krzemiński.

13 czerwca w trakcie ostatniego wyjazdu do Rewy wręczone zostały dyplomy uczestnictwa w projekcie i okolicznościowe puchary za udział w Trzecich Szkolnych Regatach w Rewie. Na zaproszenie klubowego trenera Janusza Frąckowiaka oraz dyrektor szkoły Anny Milewskiej, w ramach zajęć edukacji żeglarskiej dwukrotnie odbyły się w szkole spotkania z ludźmi zasłużonymi dla żeglarstwa.

Tekst i zdjęcia: dyr. Anna Milewska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *