Rowery MEVO wystartowały

Rowery MEVO wystartowały

- kategoria Aktualności, Miasto
Fot. Marcin Bruniecki GAZETA REDZKA

Po trwających blisko miesiąc testach systemu MEVO, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S) poinformował, że największy w Europie system rowerów publicznych IV generacji, składający się wyłącznie z rowerów wspomaganych elektrycznie, został oddany użytkownikom.

Największym wyzwaniem testerów okazał się GPS. Ponieważ zgodnie z regulaminem rowery można zostawiać w dowolnym (w granicach stref wyznaczonych) miejscu na terenie miast objętych systemem, zamawiający OMG-G-S skrupulatnie sprawdził funkcjonalność nawigacji. Wszystkie zweryfikowane rowery przeszły test pozytywnie.
Dyrektor Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot, Michał Glaser dziękuje mieszkańcom za intensywną współpracę przy pracach rozruchowych. Jak mówił, „zaangażowanie i informacje zwrotne były niezwykle cenne”, dzięki nim wykonawca poprawił wszystkie błędy, a chęć korzystania z technologii MEVO zapowiedziało ponad 98% testerów.

Fot. Marcin Bruniecki GAZETA REDZKA
Fot. Marcin Bruniecki GAZETA REDZKA

„Roweru elektrycznego nie należy mylić ze skuterem. Tu wciąż aktywny udział rowerzysty jest niezbędny. Dzięki silnikowi elektrycznemu zwiększa się jednak zasięg jednośladu. Ci, którzy bez wysiłku na zwykłym rowerze pokonywali kilka kilometrów, teraz bez obaw mogą się wybrać na kilkunastokilometrową przejażdżkę. To znacznie wygodniejsze przy codziennych przejazdach” – mówił Robert Lech, prezes Nextbike Polska, operatora systemu MEVO.

Na stronie internetowej www.RowerMevo.pl dostępna jest m.in. możliwość rejestracji dla użytkowników oraz mapa stref i stacji. Wypożyczenie roweru jest intuicyjne, za pomocą karty zbliżeniowej, aplikacji lub poprzez Biuro Obsługi Klienta. Automatyczne zdanie pojazdu nastąpi po zamknięciu blokady na tylnym błotniku pod komputerem pokładowym.

W abonamencie miesięcznym opłata nie przekracza kwoty 10 zł, rocznym – 100 zł. W cenie użytkownik otrzyma każdego dnia 90 minut na przejazdy, a dzięki opcji „Zaparkuj” będzie mógł zrobić przerwę w podróży. Po przekroczeniu limitu naliczana jest opłata w wysokości 5 gr/min. w karnecie i nie więcej, niż 10 gr. bez abonamentu. Najbardziej opłacalna jest taryfa Roczna Plus, w której za 150 złotych użytkownik może korzystać nawet z 2 rowerów przez dwie godziny dziennie bez dodatkowych opłat. Dostępne są abonamenty cztero- i pięciodniowe, wygodne dla turystów.

MEVO uruchomiono 26 marca 2019 r. Na ulicach 14 miast Pomorza – w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Rumi, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycach, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Redzie – na 660 stacjach znalazło się 1224 rowerów (30% floty) oraz cała infrastruktura postojowa i zaplecze teleinformatyczne. O terminie udostępnienia pozostałych 2856 rowerów będziemy informować.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *