Jak nie czytają, jak czytają!

Jak nie czytają, jak czytają!

- kategoria Aktualności, Edukacja, Wydarzenia
fot. Magdalena Fąferek

Szacunkowo ponad 400 tysięcy osób z całej Polski – w tym uczniowie z Redy – uczestniczyło w piątek 7 czerwca w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa na bibliotekach i szkołach, które „wychowują czytelnika”. Dlatego akcja jest wizytówką ich potencjału. Dodatkowo, szkoły będące beneficjentami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, akcję „Jak nie czytam, jak czytam” mogą wykorzystać do spełnienia wybranych wymogów programu.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, od 29 lat jednego z najpopularniejszych czasopism dla nauczycieli, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne (co roku ponad 2 tys. placówek). Łączna wartość nagród przyznawanych i losowanych to 10 tys. złotych w postaci wybranych książek i prenumerat dla bibliotek.

W akcji lokalnie uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im.  im. Jana Drzeżdżona. W ramach ogólnopolskiej „Jak nie czytam, jak czytam” przystąpili do akcji propagowania czytelnictwa oraz jednoczesnego bicia rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie. Symbol akcji to rekord liczby czytających, ale jej faktycznym celem jest promocja czytania dla przyjemności i kreowanie mody na czytanie. Boisko szkolne, tym razem zostało zamienione na czytelnię w plenerze. Na kocach i karimatach oddawali się lekturze najmłodsi i starsi czytelnicy naszej szkoły. Wszyscy zgromadzeni pokazali sami sobie, że czytanie to przyjemność i relaks! Akcja ,,Jak nie czytam, jak czytam”, w której wzięła udział cała społeczność szkolna okazała się świetnym pomysłem na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Magdalena Fąferek

Źródło: czytamy.orgSP nr 5 w Redzie

Fot. Magdalena Fąferek, SP nr 5

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *