Jak głosowali redzianie? – wybory do Sejmu i Senatu RP

Jak głosowali redzianie? – wybory do Sejmu i Senatu RP

- kategoria Aktualności, Miasto, Polska

Za nami wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jak głosowali mieszkańcy Redy? I jak te liczby mają się do ogólnopolskich wyników?

Aż 5 056 głosujących, czyli 39,54% zagłosowało na Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO, .N, iPL, Zieloni. Dla porównania, ogólny krajowy wynik dla KO wynosi 27,40%. Dzięki tym głosom z okręgu słupskiego, do którego należy Reda, do Sejmu dostali się: Barbara Nowacka, Kazimierz Plocke, Zbigniew Konwiński, Henryka Krzywonos-Strycharska oraz Tadeusz Aziewicz.

Na drugim miejscu uplasował się Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 28,65%, czyli 3 664 głosów. Jest to prawie 15% mniej, niż wynosi średni wynik w Polsce. Z tego okręgu do Sejmu weszli: Marcin Horała, Aleksander Mrówczyński, Piotr Muller, Janusz Śniadek i Magdalena Sroka.

Trzecie miejsce należy do Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Dostał on w Redzie 1 798 głosów, czyli 14,06%. Dla porównania, w Polsce ogólny wynik to 12,56%. Jest to więc wynik zbliżony do średniej bardziej, niż poprzednie. Z SLD dostali się: Joanna Senyszyn oraz Marek Rutka.

Redzianie głosowali również na Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, który otrzymał 1 278, czyli 9,99% głosów. Więcej niż w skali kraju, gdzie wynik wyniósł 6,81. Pozwoliło to wejść do Sejmu Arturowi Dziamborowi.

Ostatnim komitetem, z którego do Sejmu wszedł kandydat Marek Biernacki, był Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, z wynikiem 992 głosy, czyli 7,76%. Dla porównania, ogólny wynik w kraju wynosi 8,55%.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *