BOMBA w Redzie?

BOMBA w Redzie?

- kategoria Aktualności, Edukacja, Na sygnale

Policjanci ustalają sprawcę bądź sprawców wywołania fałszywych alarmów bombowych w szkołach w całej Polsce, w których odbywają się matury. Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach.

Policja już kilka dni temu informowała różne urzędy i instytucje, a także szkoły o tym, że w tym tygodniu może wystąpić seria fałszywych alarmów, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego. Funkcjonariusze apelowali do dyrekcji placówek o zachowanie rezerwy i spokoju w takiej sytuacji, jak również każdorazowe zgłaszanie tego faktu jednostce Policji.

W dniu dzisiejszym każdy taki sygnał o alarmie został szczegółowo i skrupulatnie sprawdzony, a w szkołach przeprowadzone zostały kontrole pirotechniczne. Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji uznali przesłane informacje o alarmach za mało wiarygodne, niewymagające ewakuacji – wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Przypominamy jednak, że ostateczne decyzje dotyczące ewakuacji podejmuje zawsze administrator obiektu.

W Redzie o godz. 6:39 zgłoszono alarm bombowy w budynku Powiatowego Zespołu Szkół przy ul. Łąkowej 36/38. Działania prowadzone przez funkcjonariuszy wejherowskiej policji wsparł zastęp straży pożarnej z Redy. Ostrzeżenie na szczęście okazało się fałszywe. Matury z języka angielskiego odbyły się w naszym mieście bez przeszkód.

„Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich żartów są ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej, muszą liczyć się także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji i odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

Informacje: policja.pl, własne

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *