Biblioteczka pod platanem

Biblioteczka pod platanem

- kategoria Ciekawostki, Felietony, recenzje, Kultura
Wygląda na to, że biblioteczka cieszy się sporym zainteresowaniem

Redzka biblioteczka na drewnianych nóżkach budzi zainteresowanie nie tylko lokalnie. Wieść o niej dotarła nawet do Islandii! Jednak sceptycy mówią, że jak tylko robi się ciepło i rozrywkowo, książki nie będą służyły tylko do czytania czy przeglądania.

Cieszmy się kochać książki.

Nie będę pisać o czytelnictwie w naszej małej ojczyźnie, bo to trochę nudne. Jak tak patrzę po znajomych, najwięcej czytają oni w Internecie. Zapytałam się ostatnio w pracy, kto czyta książki. Rękę podniosły cztery osoby i ja. Jedna osoba pochwaliła się, że czyta „Sztukę kochania”. W rodzinie wzbudziła sensację, ale nie dlatego, że czytała książkę. Ważniejszy był kontrowersyjny tytuł.

Dawno temu mój mały siostrzeniec, siedząc na nocniku, włożył palec pomiędzy grube stronice dziecięcej książeczki. Zgubił paluszek i wpadł w histerię. Wszystkich postawił na nogi.

Warto zajrzeć do szafki z książkami. Czytanie w plenerze smakuje inaczej.

Jak sami widzimy książka też może porządnie wystraszyć.

Dokument braci Sekielskich obejrzałam, kiedy tylko pojawił się w sieci. Znajomi pytali czy widziałam też „Kler”. Nie widziałam! Na szczęście udało mi się to nadrobić. Jest tam taka scena: Księża jedzą śniadanie w Domu Emeryta. W tle, prócz dźwięku noży i widelców, słychać wypowiedź jednego z podopiecznych, który podawał w wątpliwość pozytywną treść Biblii. Mówił, że tyle w niej okrucieństwa, a przecież Jezus był zawsze dobry. I wtedy mnie natchnęło. Był taki czas, kiedy bardzo chciałam przeczytać całą Biblię, od deski do deski. Dla wiedzy ogólnej, dla przypowieści. I nawet po to, żeby ze Świadkami Jehowy pomędrkować. W pewnym momencie miałam już dosyć niektórych treści. Nawet Campbell w „Potędze mitu” przyznał, że Biblia nie stoi tylko miłością bliźniego.

Kilka lat temu furorę robiła książka o dziwacznym tytule: „Zniszcz ten dziennik”. Na każdej stronie po jednej wskazówce, co należy zrobić z książką: porwij, zrzuć, wyrzuć, podepcz, narysuj, zrób dziurę, wrzuć pod samochód. Im więcej szarpania i maltretowania, tym lepiej. Dwie znajome dziewczynki szczerze wzięły sobie do serca „wykończenie” dziennika, zgodne z wytycznymi autorki. Aż pewnego dnia jakaś obca kobieta nakrzyczała na dzieci. Na nic się zdały tłumaczenia dziewczynek, że to taka zabawa. Dla tamtej pani nie do pomyślenia było, aby tak traktować książkę!

Zresztą, zamiast maltretować, można ewentualnie książkę spalić. Nie podoba się, zagraża, zbyt wywrotowa – do pieca albo na stos. Historia zna takie przypadki.

Ja jednak chciałam jeszcze pozachwycać się biblioteczką pod platanem.

Przyznam się do czegoś – przejrzałam zawartość oszklonej szafki w parku. Książki leżały dosyć luźno, bałaganu nie było. Spodziewałam się pozycji starych, zżółkniętych, wydanych w ubiegłym wieku, ale nie! Wszystkie w najlepszym stanie stały jak na warcie i czekały na swojego czytelnika.

Skąd ten brak zaufania? Otóż, kilka lat temu zatrudniłam się w dużej firmie handlowej. W części socjalnej stała sobie biblioteczka, w sumie jeden regał. Na ścianie wisiał jakiś wierszyk w ramce, ku czci czytelnika. A na półkach swobodnie leżały książki z zamierzchłych czasów: podręczniki szkolne, poradniki o niczym i bez okładek. Dorzuciłam kilka nowszych pozycji, rozeszły się w ciągu godziny. Na szczęście pewnego dnia ktoś się zlitował i regał usunął. Firma handlowała miedzy innymi książkami, miała ich tysiące na półkach. Nigdy jednak żadna nie zagościła w pracowniczej biblioteczce.

Biblioteczka pod platanem

Biblioteczka na drewnianych nóżkach ma taką zabawną zasuwkę, stoi sobie pod rozłożystym platanem, a niedaleko są ławki i placyk zabaw dla dzieci.

Ktoś mi ostatnio mówił, że nie czyta nic, co zostało wydane przed 2010 rokiem. Chyba, że chodzi o klasykę.

Zajrzyjcie do szafki z książkami. Książki są nowe. Czytanie w plenerze smakuje inaczej.

Bogumiła Richert

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *